Wielki Post

Poniedziałek II Tygodnia Wielkiego Postu ♦WIELKI POST♦

CHOROBA DUSZY – PYCHA

Razem ze św. Jerzym obserwujemy choroby, które serce ludzkie zamykają na uzdrawiające działanie łaski. Pycha jest chorobą duszy, przez którą człowiek nie chce uznać prawdy o sobie. Pycha żeruje na ambicji. Ambicja jest darem Boga. To wielka siła tkwiąca w umyśle, która decyduje o twórczości człowieka. Ambicja dotknięta pychą nie umie przegrywać, nie potrafi ponieść klęski. Jest to najsłabszy punkt naszego serca. Szatan doskonale o tym wiedział, skoro na samym początku uderzył właśnie w ten punkt. Chorobliwie zainfekował nasze ambicje słowami: Będziecie jako bogowie. W ten sposób nakłonił pierwszych rodziców do grzechu. Chciał zniszczyć człowieka i udało mu się to. Pycha stała się drogą wiodącą do piekła.

Chrystus przyszedł, aby ukazać nam drogę wiodącą do nieba. Jego pokora jest lekarstwem na chorobę pychy.