Wielki Post

I Niedziela Wielkiego Postu ♦WIELKI POST♦

Chrześcijanin pogromcą Smoka – Diabła

Najczęściej przedstawianym wydarzeniem z życia świętego Jerzego stała się jego walka ze Smokiem, który jest uosobieniem Diabła. Według legendy Jerzy zawędrował do Sileny w prowincji Libia. Tam natknął się na Smoka, który od dłuższego czasu terroryzował mieszkańców miasta.

Gnębieni mieszkańcy, sądzili, że uda się nieco ugłaskać groźnego gada. Dlatego codziennie przyprowadzali mu  owce do zjedzenia. Po jakimś czasie zaczęli Smokowi składać ofiary z ludzi. W końcu los padł na księżniczkę, która była jedyną córkę króla. W dniu, w którym księżniczka miała zostać pożarta, pojawił się Jerzy na swym koniu. W pewnej chwili gad wyszedł z jeziora i skierował się ku rycerzowi.  Odważny rycerz  uczynił znak krzyża i  ruszył do ataku. Udało mu się ciężko zranić potwora i powalić go na ziemię.

Następnie polecił księżniczce, by na szyję gada zarzuciła swój pas i na nim, jak na smyczy, poprowadziła potwora do miasta. Widząc taką przedziwną procesję, przerażeni mieszczanie zaczęli uciekać. Jerzy uspokoił tłum. Zalecił szukać ratunku w łasce Bożej.  Jerzy mieczem zabił potwora, a jego ciało mieszkańcy wywieźli za miasto.

Wielki Post to czas duchowych zmagań i walki ze złem. Zło niczym Smok
z legendy o św. Jerzym jest obecne w codziennym życiu i objawia się
w różnych formach dręczenia jednostek, czy całych społeczności.

Zło jest dziełem Szatana.  Zło jeśli próbuje się ugłaskać, przekupić, zaspokoić to coraz bardziej zaczyna się panoszyć i żąda coraz to większych ofiar. Jesteśmy wezwani do tego, by na wzór św. Jerzego stawić czoła Smokowi – Diabłu poprzez zjednoczenie z Jezusem i modlitwę. Tylko w taki sposób można  pokonać Diabła w życiu osobistym i społecznym.

Trzeba mieć odwagę, aby usunąć wszystko to, co niszczy pokój  w życiu osobistym i społecznym. Usunąć wszystko co obiecuje względny spokój za przymykanie oczu na grzech. Usunąć fałszywe wartości, które nas oszukują, umacniając w podstępny sposób nasz egoizm.