Wielki Post

Czwartek I Tygodnia Wielkiego Postu ♦WIELKI POST♦

Tarcza
Wśród wyposażenia wojska w starożytności i średniowiecza znajdowały się dwa rodzaje tarcz: Jedną tarczę nosili rycerze z ciężkiej piechoty. Tarcza ta okrywała niemal całego żołnierza. Oprócz tego używano lekkich tarcz, które służyły do bezpośrednich pojedynków między walczącymi.

W malarstwie św. Jerzy przedstawiany jest z tarczą lekką. Materiał używany do wykonania takich tarcz miał właściwości pozwalające na zgaszenie płonących strzał, jakie stosowano podczas bitwy.

Tarcza  symbolizuje wiarę. Diabeł uderza przede wszystkim w wiarę. Jeśli wiara się zachwieje, droga do zwycięstwa przeciwnika staje otworem. A strzały mające zniszczyć wiarę wypuszczane przez  Smoka są bardzo niebezpieczne. Wiara zatem musi być solidna, ugruntowana i żywa. Wiara wymaga pielęgnacji, pogłębienia, rozważania słowa Bożego i rekolekcji.