Majówki

26 maja 2020 • MAJÓWKI •

W zabytkowym kościele na uwagę zasługują małe obrazy przedstawiające tajemnice różańcowe, które artysta malarz umieścił na obrazie Matki Bożej Różańcowej.

TAJEMNICA I MODLITWA PANA JEZUSA W OGROJCU

W godzinie modlitwy Pana Jezusa w Ogrójcu rozpętała się nienawiść, nasza nienawiść, nienawiść całej ludzkości. W godzinie Ogrójca nasza złość zaatakowała dobroć, nasza podrażniona pycha wybuchła w obliczu pokory, nasze zepsucie doznało urazy w obliczu olśniewającej nieskazitelności Boga.

Panie Jezu, wszedłeś w ludzkie dzieje i napotkałeś wrogość, bunt wobec Boga, dzieje zaślepione pychą, która wmawia człowiekowi, że jest wielki jak jego własny cień!

Ulecz  ludzkość z nienawiści, pychy, zazdrości, narkomanii, ubóstwiania rozrywki i ciała, pijaństwa, przemocy i lenistwa. Ulecz nas, Jezu, Twą cierpliwością, uzdrów twą pokorą, przywróć nam miejsce stworzenia, nieskończenie przez Ciebie kochanego!

TAJEMNICA II BICZOWANIE PANA JEZUSA

Jezus biczowany przypomina nam, że grzech to brzemię, grzech poniża i niszczy, grzech karze i krzywdzi, dlatego grzech jest złem.

Porzućcie grzech, bo wyrządza wam szkodę. Zabiera wam pokój i radość; odrywa was od życia, a w waszym wnętrzu wysusza źródło wolności i godności.

Panie, straciliśmy poczucie grzechu!
Panie Jezu, okrutnie biczowany, otwórz nam oczy, spraw, byśmy widzieli błoto i uznawali je za to, czym jest, aby łza skruchy przywróciła w nas czystość i prawdziwą wolność. Otwórz nam oczy, Panie Jezu!

TAJEMNICA III CIERNIEM UKORONOWANIE PANA JEZUSA

Panie Jezu, cierniem ukoronowany, gaśnie miłość, a świat stygnie, niegościnny, nieprzyjazny. Skrusz łańcuchy, które nie pozwalają nam wybiegać naprzeciw innym.

Pomóż nam odnaleźć siebie samych w miłości.

Panie Jezu, rozpal w nas na nowo iskrę człowieczeństwa, którą Bóg obdarzył nasze serca na początku stworzenia.

Królu w cierniowej koronie zobacz jakże wiele dziś osób nie ma twarzy! Jakże wielu jest zepchniętych na margines życia, skazanych na samotność i wygnanie, obojętność, która zabija. Panie Jezu, wystarczyłby jeden krok, a świat mógłby się zmienić! Panie Jezu, wystarczyłby jeden krok! Pomóż nam go uczynić, bo wyczerpują się na świecie wszelkie zasoby radości. Pomóż nam, Panie!

TAJEMNICA IV DROGA KRZYŻOWA PANA JEZUSA

Panie Jezu idący drogą krzyżową spójrz na nasze rodziny. Rodzina jest Bożym marzeniem powierzonym ludzkości; rodzina jest skrawkiem nieba, podzielonym z ludzkością; rodzina jest kolebką, w której się urodziliśmy i w której stale odradzamy się w miłości.

Panie Jezu, wejdź do naszych mieszkań i zaśpiewaj pieśń życia. Zapal na nowo lampę miłości i pozwól odczuć piękno więzi łączących nas w uścisku życia, życia karmionego tchnieniem samego Boga, tchnieniem Boga- Miłości.

Panie Jezu, ratuj rodzinę, aby ocalić życie!

Panie Jezu, ratuj moją, naszą rodzinę!

TAJEMNICA V ŚMIERĆ PANA JEZUSA NA KRZYŻU

Panie Jezu Chryste właśnie w tej godzinie dziejów przeżywamy zaćmienie Boga. Z powodu bezmiernego cierpienia i ludzkiej przewrotności oblicze Boże, Twoje oblicze, jawi się zaćmione, nierozpoznawalne.

Panie Jezu, pomóż nam rozpoznać Twe oblicze w tej godzinie ciemności i zamętu. Pomóż nam wierzyć w Ciebie i iść za Tobą w godzinie naszych ciemności. Ukaż na nowo Twe zbawienie nam i światu.